O mně

Vladimír „PicDeal“ Švanda

fotograf (Praha, Kralupy nad Vltavou a Znojmo)

 

K fotografii jsem se dostal velmi nenápadnou cestou. Během své sportovní činnosti jsem měl možnost vzít do rukou drahou fototechniku svého trenéra a pořizovat snímky z utkání a sportovních klání. To byl můj první kontakt se zachycováním snímků. Dokonce jsem si digitální zrcadlovku půjčil několikrát na dovolenou, abych si udělal pěkné snímky na památku. Rozhodl jsem se tedy k pořízení vlastního aparátu a koupil jsem si svůj první Canon EOS 550D, tedy základní zrcadlovku se základními objektivy.

K opravdovému focení jsem se ale dostal mnohem později. V prosinci 2014 jsem dostal darem poukaz na základní fotografický kurz, který jsem absolvoval u známého fotografa Radovana Janouschka, kde jsem se naučil ovládat aparát a pár základních zákonitostí.

Od počátku roku 2015 jsem tedy začal zhodnocovat dovednosti a znalosti, které jsem nabyl v kurzu a začal jsem tvořit své první fotografie, které měly smysl. Obrovský posun v mé tvorbě jsem učinil rozhodnutím, že se musím své fotografie naučit smysluplně upravovat. Začal jsem pátrat po způsobech postprodukce a hledal jsem nástroje, které by mi vyhovovali. Velmi jsem si oblíbil program Adobe Photoshop Light Room, který používám do dnes. V polovině roku 2015 jsem absolvoval kurz Light Room, který pořádal fotograf Ondřej Uhlíř. Díky tomuto kurzu jsem se naučil ovládat tento program a moje postprodukce fotografie se opět posunula správným směrem. Za největším krokem vpřed stojí koupě objektivu Canon EF 135 mm f/2,0 L USM z profesionální řady objektivů. V červenci roku 2016 jsem si koupil svůj první fullframe fotoaparát značky Canon EOS 5D Mark III, tedy fotoaparát pro profesionály.

Byl jsem osloven, zda nemám zájem o focení Mistrovství světa juniorů a veteránu 2016 v Italském městečku Andria. V Andrii jsem se seznámil s Mikem Moranem z Anglie, který mi věnoval darem objektiv Canon EF 70 – 300 mm f/4-5,6 IS USM. Dale jsem rozšířil svou fotografickou výbavu o nový objektiv Sigma 35 mm f/1,4 DG HSM ART Canon, kterému jsem záhy přišel na chuť.

V současné době se zabývám bussiness portréty, portréty osob a zvířat (především psů), rodinné fotografiisportovní fotografii a svatební fotografii.

 

 

„Ani všechna technika na světě neodčiní neschopnost všímat si.”

Elliott Erwitt

 

„Světlo dělá fotografii. Osvojte si světlo. Obdivujte ho. Milujte ho. Ale nad to všechno, poznejte světlo. Poznejte ho jak nejvíc můžete a poznáte klíč k fotografii.”

George Eastman